Nea Chalkidona
Πέμπτη, 25/04/2024

ΑΕΚ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-1

Γράφει ο αθλητικογράφος μας

Την δεύτερη νίκη της στα play off πέτυχε σήμερα η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον ,μπροστά σε 10 χιλιάδες περίπου θεατες.Η ΑΕΚ είχε την συνήθη κακή εικόνα που έχει στα play off αλλά η διαφόρα κλάσης είναι αυτήν που της δίνει τις νίκες.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε με την κλασική κατοχή μπάλας για την ΑΕΚ,αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφου έγιναν μόνο τρείς φάσεις για γκολ,στο 18' με την κεφαλιά του Λαμπρόπουλου να μπλοκάρει ο Ταϊρης, ενώ 3 λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε τη μεγαλύτερη στιγμή της, αν ο διαίτητης Λαμπρόπουλος δεν έκλεινε τα μάτια σε καθαρή ανατροπή του Μπακάκη από τον Γκόλια. Το πρώτο σουτ έγινε στο 33' με τον Σοϊλέδη και στο  42' όπου ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα για την ΑΕΚ. Ο Αραβίδης σέντραρε από δεξιά, ο Μπαρμπόσα σε ρόλο φορ έκανε το σουτ με το δεξί στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ο Απόλλωνας «απάντησε» σε αυτή την ευκαιρία με τον Άρσιτς, όπου με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και μετά από ολιγωρία του Σοϊλέδη, έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ανέστη.
    Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το το γκολ του Απόλλων στο 47΄πράγμα που ξύπνησε τους παίκτες της ΑΕΚ. Στο 61΄Ο Χρήστος Αραβίδης έκανε την ντρίπλα από αριστερά, έδωσε παράλληλη πάσα στον Κρισάντους ο οποίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα πόδια του Ταΐρη και στην επαναφορά ο Μπαρμπόσα με δυνατό σουτ, ισοφάρισε για την ΑΕΚ.7 λεπτα αργότερα ο απόλλων ειχε την μεγάλη ευκαιρία να ξαναπροηγηθεί αφου το σουτ του Ανγκούλο  σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Ανέστη.Απο κει και πέρα το ματς ήταν μονόλογος για την ΑΕΚ.Πρώτα ο Μπακάκης, σε διαγώνιο σουτ στο 72' με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να διώχνει πολύ δύσκολα και εν συνεχεία στο 75' με σουτ του Αραβίδη, όπου εκτινάχθηκε απίστευτα και έδιωξε σε κόρνερ.Η λύτρωση ήρθε με τον πιο παράδοξο τρόπο στο 90′. Μετά από ένα γέμισμα του Σοϊλέδη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, ο κορυφαίος του αγώνα Ταΐρης έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με ολική ανατροπή σε μισή ώρα.Να θυμήσουμε εδώ οτι και στο ματς του πρωταθλήματος η ΑΕΚ παλι τα “χρειάστηκε”αφου ειχε νικήσει  με 2-1 και μάλιστα πάλι με ανατροπή!

ΟΙ ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

AEK: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος (46′ Κρισάντους), Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Τζανετόπουλος, Πλατέλλας (75′ Ζόριτς) , Ανάκογλου (84′ Ντούνης), Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Απόλλων Σμύρνης : Ταϊρης, Βασιλαντωνόπουλος, Κύργιας, Ψιανός, Γκόλιας, Κοτσώνης, Λαγός (79′ Ηρακλής), Σουάνης (69′ Τζιώρας), Μπαμ Μπαμ, Άρσιτς, Ανγκούλο (85′ Λίτσης)