Nea Chalkidona
Πέμπτη, 25/04/2024

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΕΜΕΙΝΕ…

Γράφει ο Στέργιος Μάλλας

Και τυπικά πρωταθλήτρια football league είναι η ΑΕΚ αφού παρά την ισοπαλία με την ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ με 1-1, με την ήττα του Ηρακλή απ' τον Απόλλωνα στο καυτατζόγλειο,εξασφαλίζει και μαθηματίκα τον τίτλο. Εναν τίτλο που κανένας ΑΕΚτζης δεν ήθελε και μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν φανταζόταν καν!!!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μακράν το καλύτερο που έχουμε δει απτην ομάδα στα πλει-οφ,με φάσεις και αρκετές ευκαιρίες κυρίως απτην μεριά της ΑΕΚ. Το γκολ ήρθε στο 31′ όταν ο Χρήστος Αραβίδης δέχτηκε την κάθετη μπαλιά από τον Γιόχανσον, βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε,απο ελεγχόμενη θέση οφσάιντ! Η απάντηση της Λάρισας ήρθε 10 λεπτά αργότερα όταν απο σέντρα φάουλ, μόνος του ο Κοντο από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε τον Ανέστη και έκανε το 1-1 επίσης απο θέση οφσάιντ!! Στό δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε,οι φάσεις μπροστά απτις 2 εστίες ηταν λίγες και έτσι αναπόφευκτα έμεινε το 1-1 ως τελικό σκόρ.

Οι συνθέσεις: AEK: Ανέστης, Γεωργέας, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Κορδέρο (64′ Ανάκογλου), Πλατέλλας, Μπαρμπόσα (80′ Γροντής), Αραβίδης, Κρισάντους (70′ Ντακόλ) ΛΑΡΙΣΑ: Αποστολίδης, Καρανίκας, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Μπανούσης, Νεμπεγλέρας, Κορέια (79′ Σταθάκης), Μουλόπουλος (86′ Παμλίδης), Μπόγιοβιτς, Σερζίνιο