20.1 C
Nea Chalkidona
Τρίτη, 16/04/2024

Πέρασε χαλαρά και από τα Γιάννενα η ΑΕΚ

Παίζοντας όσο χρειαζόταν και όπως έπρεπε, η Ένωση έκανε το διπλό στους «Ζωσιμάδες» και συνεχίζει να «τρέχει» το αήτητο μέσα στο 2016. Σκόρερ οι Βάργκας (6’) και Μπαρμπόσα (59’), με τον Ανέστη να πιάνει δεύτερο σερί πέναλτι

Το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα και το απόλυτο (5 στα 5) μέσα στο 2016, συνέχισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με σχετική ευκολία του ΠΑΣ Γιάννινα, στους «Ζωσιμάδες» με 2-0, χάρις σε γκολ του Βάργκας (6’) και του Μπαρμπόσα (59’). Με ένα 20λεπτο και όσο το επέτρεπε ο αγωνιστικός χώρος, πολύ καλού και στρωτού ποδοσφαίρου, όπου η Ένωση θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι από πολύ νωρίς, με τον Ανέστη που για δεύτερο συνεχόμενο ματς κράτησε την εστία του ανέπαφη, κερδίζοντας τον αντίπαλό του (αυτή τη φορά τον Τσουκαλά) από τα 11 βήματα σε χαζό πέναλτι του Γκάλο (πηδάει με τα χέρια ανοιχτά), με έναν (μέτριο αλλά ουσιαστικό) Μπαρμπόσα να συνεχίζει να σκοράρει και έναν Πογιέτ να διαχειρίζεται για ακόμα μία φορά σωστά το ματς, η ΑΕΚ πέρασε χαλαρά από τα Γιάννινα, δείχνοντας ότι αποκτάει σταθερότητα στην εικόνα της και παράλληλα την «εξαργυρώνει» με νίκες.

Το ματς

Μίνι φρεσκάρισμα πραγματοποίησε ο Πογιέτ στην ενδεκάδα της ΑΕΚ, συγκριτικά με το παιχνίδι Κυπέλλου με τον Λεβαδειακό και αυτή η «φρεσκάδα» φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του ματς, με την Ένωση να πιέζει για να το «καθαρίσει» γρήγορα. Παρ’ ότι ο αγωνιστικός χώρος ήταν κάκιστος, η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο και στην πρώτη της οργανωμένη επίθεση, μόλις στο 6’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Με όμορφο συνδυασμό ο Γιόχανσον βγήκε στη δεξιά πτέρυγα, έκανε παράλληλη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ήρθε ο Βάργκας και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΣ που είχε στο πλάνο του να πιέσει ψηλά την Ένωση και να μην την περιμένει στο μισό του γήπεδο, έβλεπε τους ποδοσφαιριστές του Πογιέτ να βρίσκονται σε καλή μέρα και με καλή κυκλοφορία έβρισκαν εύκολα διαδρόμους να φτάνουν μέχρι την περιοχή του Βελλίδη, είτε με κάθετες πάσε από τον άξονα, είτε με σέντρες από τα άκρα, με τους Σοϊλέδη και Γκάλο να ανεβαίνει αρκετά ψηλά.

Στο 16’ η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν μετά από εκτέλεσει κόρνερ του Μπαρμπόσα, δεν βρέθηκε κανείς να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της άμυνας του ΠΑΣ και να σπρώξει τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα, ενώ στο 17’ χάθηκε μία απίστευτη τετραπλή (!) ευκαιρία. Ο Γιόχανσον, και πάλι, βρήκε τον Βάργκας από δεξιά, με τον Βενεζουελάνο να σουτάρει και τον Βελλίδη να διώχνει ασταθώς. Ο Γιόχανσον πήρε το ριμπάουντ, αλλά το πλασέ του το σταμάτησε πάλι ο Βελλίδης. Σειρά πήρε ο Αραβίδης να πλασάρει, με τη μπάλα να σταματάει σε σώματα αμυνομένων, ενώ στην επαναφορά ο «Αραβας» έκανε το αριστερό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Μετά το πρώτο 25λεπτο και ενώ η ΑΕΚ δεν είχε καταφέρει να εξαργυρώσει την υπεροχή της με ένα δεύτερο γκολ, που θα έδινε μεγαλύτερη ασφάλεια, ο ΠΑΣ άρχισε να ισρροπεί το παιχνίδι και να ψάχνει την πρώτη καλή στιγμή του στο ματς. Μάλιστα, φάνηκε πως είχε διαβάσει καλά την… αδυναμία της Ένωσης και με μεγάλες μπαλιές από τη μεσαία γραμμή, γέμιζε το κέντρο της μεγάλης περιοχής, εκεί όπου κυρίως ο Μανιάς, έπαιρνε όλες τις κεφαλιές και απειλούσε την εστία του Ανέστη.

Το σκηνικό αυτό άρχισε να αγχώνει τους παίκτες της ΑΕΚ, που έχασαν την ψυχραιμία τους και με τα λάθη τους έβαζαν τους γηπεδούχους μέσα στην περιοχή. Για να φτάσουμε στο 38’ όπου ο Παπαδόπουλος σφύριξε πέναλτι σε χέρι του Γκάλο. Ο Τσουκαλάς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Ανέστης φώναξε και πάλι «παρών» πέφτοντας στη σωστή γωνία και διατηρώντας το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Και αφού η Ένωση δεν ισφοραρίστηκε σε αυτή τη φάση, είχε μία ακόμα τεράστια ευκαιρία για να «τελειώσει» το ματς πριν τη συμπλήρωση του 45λεπτου. Σε εξαιρετική κόντρα επίθεση, ο Αραβίδης έβγαλε τετ α τετ τον Μπαρμπόσα με τον Βελλίδη και ενώ ο Πορτογάλος είχε την ευκαιρία, είτε να πλασάρει χαμηλά, είτε να «σπάσει» τη μπάλα στον Βάργκας που ήταν μόνος με τα δίχτυα, προτίμησε να κρεμάσει τον γκολκίπερ του ΠΑΣ, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ δικαίως διαμαρτύρεται για τη μη αποβολή του Λίλα, ο οποίος όντας «κιτρινισμένος», έκανε θέατρο ψάχνοντας το πέναλτι, ενώ η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στους γηπεδούχους, όπου πάλι μετά από γέμισμα στην περιοχή του Ανέστη, ο Μανιάς βρήκε χώρο για να πιάσει ένα γυριστό σουτ, με τη μπάλα όμως να σταματάει στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Ένωσης.

Τελείωσε νωρίς

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα απρόοπτο, αποτέλεσμα του κακού αγωνιστικού χώρου. Ο σκόρερ και εκ των πλέον ορεξάτων παικτών της ΑΕΚ, Ρόναλντ Βάργκας, υπέστη διάστρεμμα και αντικαταστάθηκε, με τη θέση του να παίρνει ο Τζιμπούρ. Και όπως φάνηκε η συγκεκριμένη εξέλιξη επηρέασε πολύ την συνολική εικόνα της ομάδας, αφού στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου έλειψε η ταχύτητα και η φαντασία στην μεσοεπιθετική γραμμή της Ένωσης. Αντίθετα, ο ΠΑΣ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς ουσιαστικά να απειλεί.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου και με τον Μάνταλο πλέον να γίνεται και πάλι ο «μαέστρος» στη μεσαία γραμμή, η Ένωση προσπαθούσε και πάλι να αναπτυχθεί σωστά, όσο φυσικά τις επέτρε ο αγωνιστικός χώρος. Και στην πρώτη σωστή εναλλαγή της μπάλας των παικτών του Πογιέτ, ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Γκάλο σέντραρε από δεξιά, ο Μπαρμπόσα έπιασε το μονοκόμματο σουτ και έκανε το 2-0 με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Και ουσιαστικά το τέρμα αυτό έβαλε και τέλος στο παιχνίδι, αφού πλέον ο ΠΑΣ δεν έδειχνε σημάδια ότι θα μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς, την στιγμή που η ΑΕΚ ήθελε απλώς μία καλή διαχείριση του υπερ της σκορ. Ο Πογιέτ αμέσως άλλαξε το σύστημα σε 3-5-2, βάζοντας τον Λαμπρόπουλο ως τρίτο στόπερ, αντί του Μάνταλου και έκλεισε κάθε χώρο προς την εστία της, τη στιγμή που έψαχνε μία καλή αντεπίθεση ώστε να είναι εκείνη που θα πετύχει ένα ακόμα γκολ. Τελικά τρίτο τέρμα δεν ήρθε, παρ’ ότι η ΑΕΚ έχασε μία ακόμα πολύ καλή ευκαιρία, με ένα σουτ του Γκάλο στις καθυστερήσεις του ματς, το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Γιάκος (70’ Ηλιάδης), Μανιάς, Γαρουφαλιάς, Ακόστα, Τσουκαλάς, Σκόνδρας, Τζημόπουλος (46’ Κοζωρόνης), Μιχαήλ, Λίλα (63’ Ναδάλες), Ιλιτς

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες (89’ Μπουονανότε), Γιόχανσον, Μάνταλος (66’ Λαμπρόπουλος), Βάργκας (46’ Τζιμπούρ), Μπαρμπόσα, Αραβίδης