Nea Chalkidona
Παρασκευή, 19/04/2024

Διπλό ο δικέφαλος με δύο μηδέν… στη Βέροια

του Θεόφιλου Ηλιάδη

Αν και έπαιξε με τη φωτιά η ΑΕΚ πέρασε σχετικά εύκολα από τη Βέροια κερδίζοντας τη τοπική ομάδα με 2-0.

Απέναντι στη πολύ καλή Βέροια του Αλέκου Βοσνιάδη (καμία σχέση με την ομάδα της πρεμιέρας) η ΑΕΚ είχε πέρα από τα 2 γκολ, 2 δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Τελικά η νίκη ήρθε (πρώτη εκτός μετά από 8 μήνες) αν και πρέπει να προβληματίζει το Κετσπάγια η μη μετατροπή σε γκολ των πολλών χαμένων ευκαιριών.

Επίσης το κενό διάστημα στο ξεκίνημα της επανάληψης και τα κάποια λαθάκια στην άμυνα πρέπει επίσης να μην περάσουν απαρατήρητα σε μια σημαντική νίκη για την Ένωση που έχασε όμως τον Αλμέϊντα με πρόβλημα στη μέση.

Συνοψίζοντας η νίκη της ΑΕΚ ήταν απόλυτα δίκαιη, μια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους περισσότερους από 3500 φίλους της που βρέθηκαν στη πόλη της Ημαθίας από όλη τη Μακεδονία και όχι μόνο.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Μπακασέτας που τα έκανε σχεδόν όλα. Εμφάνιση που θα βοηθήσει πάνω από όλα τον ίδιο και κατ΄ επέκταση και την ομάδα.

Φάσεις και γκολ

Στο 13ο λεπτό, ο Πατίτο έβγαλε τον Μάνταλο μόνο του απέναντι στον Λόπες, ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε το κοντρόλ, αλλά πήγε να σκοτώσει το τερματοφύλακα σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια ο Αλμέιντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 20ο λεπτό, η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακασέτας.

Η πρώτη ουσιαστική αντίδραση της Βέροιας, ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν σε εκτέλεση κόρνερ, ο Ανέστης δεν μπόρεσε να απομακρύνει, ο Καπετάνος σούταρε, αλλά ο Σιμόες έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στο 30’ ο Αλμέιδα έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μπακασέτας από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε άουτ. Ενώ στο 43’, ο Πατίτο πέρασε κάθετη πάσα στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Μπακασέτα που σούταρε με το αριστερό, αλλά πρώτα τα χέρια του Λόπεθ και μετά το δοκάρι, «έσωσαν» τη Βέροια.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έχασε το χώρου του κέντρου και η Βέροια με κινητήριο μοχλό το Κάλβο άρχισε να απειλεί από τα αριστερά κυρίως. Αποτέλεσμα ήταν να πάρει μέτρα στο γήπεδο η Βέροια και να απειλήσει με δυο σουτ του Παπαδόπουλου και του Σισίσιο που έφυγαν άουτ, αλλά και τον Καπετάνο τον οποίο πρόλαβε πριν εκτελέσει ο Ανέστης.

Από εκεί και μετά η ΑΕΚ ανέβηκε και πάλι αλλά όσο δεν «καθάριζε» το παιχνίδι δεν μπορούσε να ησυχάσει. Στο 70’ ο Μάνταλος έστρωσε στον Μπακασέτα, εκείνος έπιασε ένα δυνατό σουτ και ο Λόπεθ με εντυπωσιακή απόκρουση, έστειλε την μπάλα κόρνερ. Στο 79’ η ΑΕΚ άγγιξε και πάλι το δεύτερο γκολ, με τον Μπακασέτα να γίνει δημιουργός. Ο διεθνής επιθετικός μπήκε στην περιοχή, έστρωσε στον Πλατέλλα, όμως εκείνος εξ επαφής, σούταρε άουτ. Στην 3η ευκαιρία όμως η ΑΕΚ σκόραρε. Στο 87’ λοιπόν ο Μπακασέτας με τακουνάκι έστρωσε την μπάλα στον Βάργκας, εκείνος σούταρε δυνατά, ο Λόπεθ απέκρουσε, αλλά το «ριμπάουντ» το πήρε ο Βενεζουελάνος και «έγραψε» το 2-0 και τους τρεις βαθμούς στην ΑΕΚ.

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεζ, Βασιλαντωνόπουλος, Μαλόν, Μαραγκός, Ναβαλόφσκι (82’ Βίτι), Παπαστεριανός, Άρτσε (72’ Μίλιεβιτς), Παπαδόπουλος, Σαρπόνγκ (46’ Κάλβο), Γκονζάλεζ, Καπετάνος

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Λέσκοτ, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες (81’ Λαμπρόπουλος), Γιόχανσον, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πατίτο (64’ Πλατέλλας), Αλμέιδα (41’ Βάργκας)

Δηλώσεις*:

Βοσνιάδης: “Ήταν ένα αποτέλεσμα άσχημο για εμάς, απέναντι σε μια ομάδα σαν την ΑΕΚ. Είχαμε πάντως καλύτερη εικόνα από το προηγούμενο ματς. Πιο μαχητική, καλύτερη κατοχή από το ματς με Ολυμπιακό. Από τέτοια ματς πρέπει να παίρνουμε αυτοπεποίθηση. Να την εφαρμόζουμε μέσα στο γήπεδο. Κακή στιγμή στο πρώτο γκολ για εμάς, συμβαίνουν αυτά. Πιστεύουμε ότι δεν έβλεπε ο τερματοφύλακας. Δεν θέλουμε να φεύγουν τα παιχνίδια από εμάς. Για 20 λεπτά στο 2ο ημίχρονο κάναμε φάσεις, είχαμε κατοχή, αλλά οι αναγκαστικές αλλαγές μας άλλαξαν τον σχεδιασμό. Αλλάξαμε παίκτες, θέλαμε να φέρουμε την μπάλα στην περιοχή της ΑΕΚ. Τελικά μας βρήκε η ΑΕΚ ανοιχτούς σε μία φάση και τελείωσε το ματς. Αφού διεκδικούμε βαθμούς γινόμαστε πιο ομάδα. Μια νέα ομάδα σαν τη Βέροια, πρέπει να ψάχνει βαθμούς και να βελτιώνει την εικόνα της. αγώνα με αγώνα θα είμαστε καλύτεροι και θα πάρουμε βαθμούς. Όταν τελειώσει το κακό πρόγραμμα, θα έρθουν οι βαθμοί. Στηρίζουμε τους παίκτες μας και συνεχίζουμε.”

Κετσπάγια: «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Παίξαμε όσο καλά μπορούσαμε σε αυτό το γήπεδο. Είχαμε αρκετές ευκαιρίες για σκορ ασφαλείας στο β’ ημίχρονο. Ευτυχώς που μπήκε και το δεύτερο γκολ. Σημαντικό να παίζεις εκτός έδρας και να κερδίζεις. Πιο πολύ δυσκολέψαμε τον εαυτό μας σήμερα. Αν δεν βάζεις τα γκολ, δεν μπορείς να πεις τίποτα άλλο. Αυτός ο αγωνιστικός χώρος είναι κρίμα για τους ποδοσφαιριστές. Είναι κρίμα και για τη Βέροια. Όταν μπήκα μέσα είδα πόσο δύσκολα ήταν. Στο γήπεδο καλό ματς παίχτηκε πάντως. Μπράβο και στις δύο ομάδες. Η Βέροια έκανε και αυτή φάσεις, δεν παίζουμε μόνοι μας. Παιζει και ο αντίπαλος στο γήπεδο. Κυκλοφορήσαμε την μπάλα, είχαμε καλές συνεργασίες. Χάσαμε γκολ που δεν χάνονται. Και ο αντίπαλος αντιδρά παίζει στην έδρα του και κάνει και αυτός φάσεις. Κάναμε αλλαγές, βοήθησαν, όχι από την αρχή, αλλά στο τέλος βοήθησαν για να κερδίσουμε. Είναι ευχάριστο η παρουσία τους». Για τον κόσμο της ΑΕΚ; «Ευχαριστούμε τον κόσμο. Νομίζω παίζαμε στην έδρα μας με τέτοιο κόσμο. Μας βοήθησαν. Παίξαμε πολλά ματς χωρίς κόσμο. Χαιρόμαστε που μας ακολουθούν. Τους χαροποιήσαμε».